PROGRAM MENTORINGU

PROGRAM MENTORINGU

Rotaract daje młodym ludziom mnóstwo możliwości. Mogą na przykład pojechać na wymianę na drugi koniec świata, wziąć udział w ciekawych warsztatach i szkoleniach oraz sprawdzić się w organizacji ogólnopolskiej konferencji. Ale czy wiedzieliście, że Rotaractorzy mogą też zapisać się do programu mentoringu? Daje im to niepowtarzalną szansę na otrzymanie merytorycznego wsparcia w rozwoju zawodowym od Rotarian, którzy chętnie podzielą się z nimi cennymi wskazówkami.

…albo rozpocząć działalność w Rotarakcie! Jest to jeden z programów Rotary International – organizacji międzynarodowej – którego celem jest kształtowanie młodych liderów poprzez organizowanie różnych projektów charytatywnych i służenie lokalnej społeczności zgodnie z mottem “Service Above Self”. Każdy klub ma swoje wewnętrzne zasady, które trzeba spełnić, aby zostać członkiem, a żeby ubiegać się o członkostwo wystarczy mieć ukończone 18 lat.

Program mentoringu jest nowym w naszym dystrykcie projektem rotaractorsko-rotariańskim. Chociaż tak naprawdę to niezupełnie nowym – nasi starsi koledzy wspominają, że  kilka lat temu był już organizowany podobny projekt, jednak dość szybko się zakończył. Możemy zatem mówić o jego reaktywacji, mając nadzieję, że tym razem będzie z nami przez długie lata.

Każdy Rotaractor z naszego dystryktu może zapisać się do programu mentoringu. Wystarczy wypełnić krótką ankietę, dzięki której każdy uczestnik projektu, czyli tzw. adept, określi, jakie ma oczekiwania względem mentora i co chciałby osiągnąć biorąc udział w programie. A osiągnąć można naprawdę wiele – od otrzymania wsparcia przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy, przez pomoc w wyborze najlepszej dla adepta branży, po inspirację do podjęcia konkretnych działań, mających na celu osiągnięcie sukcesu zawodowego. Jesteś studentem prawa? Fantastycznie, z pewnością wśród Rotarian znajdzie się doświadczony sędzia, adwokat czy notariusz, którzy z chęcią pomogą ci odnaleźć swoje miejsce w prawniczym świecie. Chcesz otworzyć własną firmę? Koordynatorzy projektu zrobią wszystko, żeby połączyć cię z przedsiębiorcą, który może podzielić się z tobą swoim doświadczeniem. Jeszcze nie wiesz, czym zamierzasz zajmować się w swoim życiu zawodowym? Ten program jest też dla ciebie – wystarczy, że określisz swoje zainteresowania i umiejętności, a z pewnością znajdzie się osoba chętna ci pomóc.

To ty i twój mentor ustalacie częstotliwość, formę i długość spotkań. Jeśli chcesz spotykać się ze swoim mentorem raz w tygodniu i słuchać o jego doświadczeniach w danej branży – nie ma problemu; jeśli potrzebujesz informacji w zakresie działania konkretnej branży, a comiesięczne rozmowy telefoniczne ci wystarczą – znakomicie. Projekt ten za każdym razem będzie wyglądał inaczej, bo każda „para” będzie realizować go w odpowiedni dla siebie sposób. Dzięki temu program da ci wszystko to, czego oczekujesz. 

„Liderzy przyszłości – Rotary dla Rotaract” z pewnością może wiele nas nauczyć. Daje nam szansę zdobywać wiedzę w dziedzinie, która nas interesuje, słuchając ludzi, którzy osiągnęli już sukces. Jest to z pewnością ogromna dawka inspiracji i motywacji do działania i spełniania swoich zawodowych marzeń. Co więcej, w tym roku za czynny udział w programie można było nawet dostać nagrodę od samej Gubernator Dystryktu!

Autorka: Tina Czapiewska, RAC Bydgoszcz