ROTARY ORGANIZUJE PROGRAM STAŻOWY?

ROTARY ORGANIZUJE PROGRAM STAŻOWY?

Rotary International jest bardzo znane z tego, że umożliwia młodym ludziom (do 18. roku życia) udział w rocznej wymianie międzynarodowej, ale niewiele osób wie, że również osoby starsze mają szansę przeżyć wspaniałą – i kształcącą! – przygodę za granicą. Umożliwiają to wymiany krótkoterminowe oraz… specjalny program NGSE! W tym artykule dowiesz się nieco więcej właśnie o tym programie!

NGSE, czyli New Generations Service Exchange, to program stażowy dla osób, które mają od 25 do 30 lat i chcą zdobyć praktykę zawodową w innym kraju, poszerzyć swoje perspektywy i spojrzeć na obecną – lub potencjalną – profesję z innego punktu widzenia. Można zostać weterynarzem w Niemczech, pracować w kancelarii adwokackiej w USA czy wykładać historię Polski na Tajwanie! Oczywiście, student II roku Historii Sztuki raczej nie może spróbować swoich sił w roli kardiologa… Ważne, żebyśmy swój staż dopasowali do naszych umiejętności, możliwości i celów!

Sama procedura zgłoszeniowa jest dość prosta. Należy wypełnić aplikację, którą znajdziemy pod linkiem.

i znaleźć dwa kluby Rotary:

  • jeden – z Polski – który zdecyduje się nas wysłać na NGSE…
  • i drugi – z zagranicy – który będzie nas gościć (tzw. host club).

Na pewno uzyskasz dodatkowe punkty, jeśli jesteś zaangażowany w działalność Rotaractu, dlatego gorąco zachęcam cię, żebyś dołączył do jednego z naszych klubów, które znajdziesz w większych miastach w całej Polsce!

Sam wybierasz, na jak długi staż się decydujesz – od dwóch tygodni do aż trzech miesięcy! Wszystko zależy od tego, czy możesz sobie pozwolić na dłuższą przerwę w szkole lub w pracy. A potem… czeka cię wspaniała przygoda, podczas której twoje horyzonty poszerzą się o 360 stopni! Poznasz wspaniałych ludzi – Rotarian związanych z twoją profesją, dowiesz się, jak twój wymarzony zawód wykonywany jest w innych krajach i zdobędziesz bardzo cenny wpis do CV!

No dobrze, ale gdzie jest haczyk?

Będziesz musiał opłacić swój dojazd/przylot na miejsce i pokryć „dodatkowe” wydatki, np. wizyty w klubach/barach, batony itp. Twój klub goszczący zapewni ci pełne zakwaterowanie i wyżywienie, nie wspominając o tym, że twoja host rodzina chętnie pokaże ci swój kraj i zaprosi na wiele atrakcji! Pamiętaj też, że stajesz się ambasadorem – nie tylko klubu Rotary, który wysłał cię na NGSE, ale i całej Polski. Twoje zachowanie będzie mieć bardzo duży wpływ na relacje Polski z goszczącym cię krajem, dlatego… warto się pokazać z jak najlepszej strony!

Gdy zakończysz swój staż i wrócisz do domu, twój host club przyśle kogoś na NGSE do Polski! Będzie się nim zajmować klub, który zgodził się wysłać cię na NGSE, więc w dobrym tonie będzie im pomóc, np. przy zapewnieniu zakwaterowania, wprowadzeniu stażysty w polską kulturę… Po prostu spróbujcie się zaprzyjaźnić! W końcu… Rotary łączy świat, prawda?

Autor: Rafał Tondera, RAC Warszawa